Jak dobrać wymiar

JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ WYMIAR FIRAN I ZASŁON

 

Jak zmierzyć szerokość firany:  należy zmierzyć długość karnisza i dodać 100%.

Jak zmierzyć długość firany: należy zmierzyć odległość od żabki lub agrafki do podłogi lub parapetu. Jeśli firanka nie ma sięgać podłogi należy odjąć ok 2 cm od wysokości.

Przy firanach szytych na przelotkach wysokość należy zmierzyć zaczynając od górnej krawędzi karnisza, podobnie przy taśmach tunelowych.  

 

 

Prawie wszystkie wymiary firan (poza lambrekinami)  w naszym sklepie mają podane szerokości przed umarszczeniem. Oznacza to, że firana po umarszczeniu i powieszeniu będzie o połowę węższa. Np. firana o szerokości przed umarszczeniem 300 cm będzie miała po umarszczeniu szerokość ok. 150 cm. Wszyte taśmy marszczące pozwalają na lekką modyfikację tej szerokości. W celu prawidłowego dobrania wymiarów firany należy zmierzyć szerokość karnisza lub szyny, na której będzie zawieszona dekoracja i wynik pomiaru pomnożyć x 2.  W dekoracjach, które są szyte na taśmach, używamy standardowo taśm marszczących 1:2, zazwyczaj naprzemiennie marszczących, typu smok. Na życzenie możemy wszyć inną taśmę marszczącą lub tunelową, ewentualnie na przelotki. Proszę wówczas podać taką informację w komentarzu. W dekoracjach, w których nie ma mowy o wszytych taśmach marszczących, najczęściej oznaczony BT można również zamówić dodatkowo wszycie taśmy.  

Długość firany zależy od rodzaju dekoracji: długość firany może sięgać do parapetu, tuż poniżej linii parapetu lub do podłogi. Wysokość firan i zasłon mierzymy od miejsca mocowania na karniszu haczyków lub żabek, czyli od wysokości, na której będzie wisieć firana. W przypadku firan lub zasłon szytych na przelotkach mierzymy wysokość od górnej krawędzi przelotki lub po prostu od górnej krawędzi karnisza. W przypadku firan uszytych na taśmach długość mierzymy zawsze od górnej krawędzi taśmy. W przypadku firan sięgających do podłogi warto zostawić 2 cm luzu ponad podłogą co ułatwi zachowanie tkaniny w czystości.

W przypadku firan szytych z tzw. kryzą wysokość firany mierzymy zawsze od górnego brzegu taśmy, za który wieszamy firankę.

Jeśli chodzi o firany wycinane w łuk zawsze podajemy wysokość firany w najdłuższym miejscu, czyli zazwyczaj z boku firany.

W przypadku lambrekinów najczęściej podawane są wymiary lambrekinu po umarszczeniu czyli równoznaczne z szerokością jaką będzie miała dekoracja po powieszeniu.